Oryantal'in Sultanı Asena Türkiye'de ilklere imza atan asena hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz. www.asenaofficial.com

Asena Kimdir?

Çok küçük yaşlardan itibaren dansa olan merakı bale eğitimleri ile başlayan Asena’nın daha sonrasında kendine özgü oryantal figürlerini de dansına eklemesi ile muhteşem bir görsel şölen yaratmasına sebep oldu. Muhteşem bir dans gösterisini soluksuz olarak izletebilen dansçı Türkiye’de profesyonel dansçı olarak adının anılmasına kadar hem genel eğitimlerine hem de dans figürleri üstüne oldukça çok çalıştı.

Asena ve Tan Sağtürk

Almanya da babaannesi ile yaşayan dansçı Türkiye’ye kesin dönüş yapması ile burada hem eğitimine hem de dans figürlerini geliştirmeye devam etti. Bu dönemlerde kısa sürekli olarak bir televizyon programında boy gösterse de yaşı sebebi ile ara vermek zorunda kaldı.

Aslen Rizeli olan Asena’nın annesi almandır. Dansçı babaannesinin yanında büyümüş olup, 3 yıl bale eğitimi aldı. Bunun yanı sıra kayak konusunda da oldukça yeteneklidir.

Asena Fotoğraf Çekimleri

Sadece dansı ile değil aynı zamanda duruşu ile de dikkatleri çeken dansçı oryantal dansında meslek olarak görülmeyen dansözlüğü bir üst seviyeye taşımayı başardı. Bilinen oryantal dans kostümlerinden farklı bir dans kostümü ile sahneye çıkıp farkını ortaya koydu. Kendi tasarımı olan dans kostümleri diğer birçok dansçı tarafından da örnek olarak alındı. Günümüzde hem dansı hem de kostümleri yeni yetişen dansçılar içinde örnek olup, onun izinden yürüyenleri görmek mümkün.

Asena başarılarına başarı eklerken televizyon programlarından, özel gösterilere kadar çok sayıda dans şölenine ev sahipliği yapmayı başardı. Çatal bıçak seslerini kesen ve soluksuz olarak izlenen dansı ile birçok kişin dikkatini çekti.

Asena Fotoğrafları

Özellikle onun programını izlemek için bekleyen ve onun figürlerini farklı bulan insanlar olsa da beğenmeyen ve işinin baltalamaya çalışan insanlarda yok değildi. Tüm bunlar sadece onun daha başarılı olmasında bir dayanak haline dönüştü.

Tina Turner, Bill Clinton, Mel Gibson, Elizabet Taylor, Mick Jagger gibi ve daha birçok dünyaca ünlü ve dünyaca tanınmış olan kişilerin karşısında dansını sergileme imkânını buldu. Asena ayrıca Türkiye’nin protokoller de dans eden ilk body dancer olama unvanına da sahip oldu.

Dans federasyonu başkanı Tolgahan Bey ile beraber attıkları adım sayesinde oryantal dansı devlet tarafından dans sporu olarak da kabul edildi.

Asena Albüm Çekimleri

Asena’ya Özel Dans Figürleri

Asena dans figürlerinde alışıla gelen dansöz figürlerinden çok farklı ve daha sert dans gösterileri ile dikkat çekti. Omuz atması ile anılan Asena aynı zamanda titretme hareketi ile de hayranlık uyandırdı. Kendisine özgü olan figürleri kendi yarattığı özel dans kıyafeti ile sergileyen dansçı, kıyafetleri içinde son derece asil ve göz kamaştırıcı sahneler yaratmaya devam etti.

Asena Okullu

Asena dansı ile dillerden dillere adının duyurulmasına ve örnek alınmasını sağlayacak birçok yeniliğe imzasını atarken aynı zamanda ardından gelenleri de unutmadı. Asena dansını öğrenmek ve dansın yeni soluklarını yetiştirmek amacı ile hocalığını bizzat kendisinin yaptığı dans okulunu hizmette açtı. Okulunda dansa merakı olan kişilere kendi figürlerini ve daha fazlasını öğretmeye halen devam ediyor.

Asena

Eğitim Hayatı

Asena denilince ilk akla gelen onun gözleri kamaştıran ve insanı büyüleyen dansı olsa da o kendini her daim geliştirmekten asla pes etmedi. İngilizce ve Almanca dillerine hakim olan dansçı aynı zamanda üniversite eğitimi de aldı. Otelcilik ve Turizm bölümünü bitiren Asena, Marmara Üniversitesi ve Bilgi Üniversitelerinde eğitim aldı.

Asena Sahne Görüntüleri

1998 yılından itibaren profesyonel olarak dans hayatına adım atan Asena bu arada eğitimlerini de tamamlayarak hem kültürel anlamda hem de mesleki anlamda kendini yetiştirdi.

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.