Loading

MEF Kütüphane Bülteni Sayı 30 | Mart 2019

MEF Ailesinin Değerli Üyeleri,

MEF Kütüphane Bülteni’nin 30. sayısına hoşgeldiniz.

MEF Kütüphane olarak koleksiyonlarımızda yer alan basılı ve elektronik kaynakların sayısını hızla arttırmaya devam ediyoruz. Basılı yayın sayısı 11.000’i elektronik kitap sayısı ise 258.000’i geçti. Diğer yandan MEF Üniversitesi’nin akademik ve kurumsal çıktılarının yer aldığı Akademik/Kurumsal arişive veri girişleri de hızla devam ediyor. MEF Kütüphane olanakları hakkında daha fazla bilgiyi Kütüphane web sayfasında bulabilir, güncel gelişmeleri, duyuruları ise sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

MEF Kütüphane Bülteni’nin 30. sayısında ilginizi çekeceğine inandığımız pek çok başlık yer alıyor. Bu sayının konuk yazarları Oruç ARUOBA ve Vladimir NABOKOV hakkında kısa bilgileri ve Kütüphane koleksiyonlarında bulunan yayınlarının bilgilerini Bültenin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. Okuma önerilerimiz, etkinlik takvimi ise Bültende yer alan diğer konular.

MEF Kütüphane Bülteni’nin 30. sayısını keyifle okuyacağınızı umuyor, Dünya tarihinde benzeri olmayan Çanakkale Zaferi’nin 104. yılında başta ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Saygılarımla,

Ertuğrul Çimen / Kütüphane Direktörü

MEF Kütüphane Bülteni Sosyal Medya İstatistikleri;
MEF Kütüphane Online Kullanıcı Eğitimleri serisinin ilki yayında!

Bünyesinde barındırdığı 450'den fazla elektronik kitaplık koleksiyonuyla Cambridge Core kullanıcılarına disiplinlerarası bir seçki sunmaktadır. 22 Mart 2019 tarihine kadar MEF Kütüphane Deneme Veritabanları koleksiyonundan koleksiyonu inceleyebilir ve koleksiyonu araştırmalarınızda kullanabilirsiniz.

Her yıl Mart ayının son haftası Türkiye'de Kütüphane Haftası olarak kutlanmaktadır. MEF Kütüphane bu yıl 4 yıldır devam ettirdiği MEF Kütüphane Atölye çalışmaları ile haftaya katkı sunacaktır. Atölyeler, Bilgi ve Belge Yönetimi öğrencilerine yönelik olarak yapılacaktır. Atölye ilgilileri, katılım formunu doldurarak etkinliğe kayıt yaptırabilirler.

#KH19

ATLAS'IN YÜKÜ / Jeanette Winterson

Metaforik anlatıların usta kalemi Jeanette Winterson, bu kez dünyanın yükünü tanrılar tarafından omuzlarında taşıma cezasına çarptırılan Atlas’ın Odysseia’da resmedilen epik öyküsünü yeniden ele alıp ona yepyeni bir son yazarak tanrıların, suçluların ve kahramanların hikâyesinden özgün bir modern zamanlar miti kurguluyor.

Geçmişin yükü ile geleceğin ağırlığı arasında sıkışıp kalan insanın yaşamını, ideallerini ve kendi sınırlarıyla muhasebesini sorgularken, mitolojinin eşsiz mirasından; hayal gücünden faydalanarak bizleri kaderin boyunduruğunu kırmaya, hayata bir yük değil, her daim yeni güzergâhlara gebe bir yolculuk olarak bakmaya davet ediyor.

“Atlas, kürekkemiklerinde dönüp duran eğik ekseni taşırken olduğu yerde kalmıştı. Bütün gücünü dünyayı sırtlamaya adamıştı. Hareketin ne demek olduğunu neredeyse unutmuştu artık. Rahat etmek için hafifçe kımıldaması bir şeyi değiştirmiyordu. O muazzam yüktü her şeye karar veren.

Neden?

Neden hemen bırakmasın onu?”

Antika Titanik / Murat Menteş

Parmağını tetikten çek. Namluyu ağzından çıkar. Azrail’in işini, Azrail’e bırak. Derin bir nefes al. Gözlerime bak. Kulaklarını dört aç. Ve beni iyi dinle:

Titanik’tesin. Yıl, 2019… Dünyanın en lüks felaketinde başroldesin. Şimdi…

  1. Senin katilini enseleyeceğiz.
  2. Seni dirilteni bulacağız.
  3. Sen kimsin ahbap, onu anlayacağız.

BEYKOZ KUNDURA SİNEMA GÜNLERİ

Endüstriyel kültür mirası Beykoz Kundura, bugün bir yandan film ve dizi platosu olarak hizmet verirken bir yandan da etkinlik ve gösterilere ev sahipliği yapan, yaratıcı fikirlerin üretildiği bir buluşma noktası işlevi görmektedir.

Mart ayında da Beykoz Kundura'da klasikleşmiş film gösterimleri devam edecektir.

CEZERİ'NİN OLAĞANÜSTÜ MAKİNELERİ

Dünyanın ilk insansı robotları, şifresi Enigma’dan bile güçlü kilitler, bugün hâlâ kullandığımız 4 zamanlı dişli mekanizmalar, zamanı hassas şekilde ölçen saatler ve krank mili... Mühendisliği sanatla, bilimi hayatla buluşturan Cezeri’den öğreneceğimiz pek çok şey var.

Merkezine Cezeri’yi yerleştirerek mekanik tarihinin görkemli hikayesini ilham verici bir şekilde sunacak “Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat'ta UNIQ Expo'da kapılarını açıyor. 15 yıl boyunca üzerinde büyük bir titizlikle çalışılan Cezeri’nin kendi kitabı Kitab-ül Hiyel'indeki tarife uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinalarını karşımıza çıkaracak sergi, adeta bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. 1500 m2’lik alanda, içerisinde boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer veren sergi, 7'den 77'ye herkese ilham kaynağı olmaya hazır.

SÖZ VERİYORUM

2. Dünya Savaşı sırasında kuşatma altındaki bir şehirde yaşanan umutsuzluk ve yıkım sürecinde üç arkadaşın hayat mücadelesi içinde yaşadıkları aşkı konu alır.

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a copyright violation, please follow the DMCA section in the Terms of Use.