Loading

Zamknięto mnie jak... monodram Krzysztofa Stanio reżyseria Marek Biernacki

Krzysztof Stanio w roli uwięzionego mężczyzny, który poznaje tajemnice rzeczywistości, chcącej za wszelką cenę ukryć przed nim to, kim jest? Spektakl ukazuje kontycje mężczyzny XXI w. To spotkanie odbywa się w jego duszy, widz zaś ma możliwość spotkania się nie tylko z bohaterem sztuki, lecz z samym sobą.

ZDJĘCIA ZE SPEKTAKLU

Jak często rozmawiamy z sobą w chaosie własnych myśli? Zadajemy sobie pytania, poszukujemy odpowiedzi, wybieramy pomiędzy dobrem, a złem? Usprawiedliwiamy się sami przed sobą z dokonywanych wyborów, które nie do końca są zgodne z naszym sumieniem? Zastanawia nas, kim i jacy bylibyśmy, gdyby nasze narodziny miały miejsce w innym czasie, lub miejscu? Nasze wspomnienia, marzenia, radości, oraz smutki, dzieciństwo, czas dojrzewania mają niewątpliwie wpływ na to kim dziś jesteśmy, czego pragniemy i dokąd podążamy. Ten proces kształtowania osobowości odbywa się głównie w naszej głowie, w zamkniętym świecie myśli do którego dostęp mamy tylko my sami.

Monodram Krzysztofa Stania „Zamknięto mnie jak... " jest próbą zaproszenia widza w filozoficzną podróż do świata myśli bohatera. Tu jego emocje, wspomnienia i marzenia są widoczne jakby w pierwotnej formie często jeszcze niesprecyzowane, nieokreślone. Widz staje się jego sumieniem, drugim ja od którego oczekuje się odpowiedzi na nurtujące go pytania. Za chwilą jest ciemną stroną filozoficznej osobowości. A czasem tylko obserwatorem dramatu rozgrywającego się w głowie bohatera. On nie nazywa rzeczy wprost, ale personifikuje je i nadaje im odmienne znaczenie.

W końcu z chaosu emocji, pytań i lęków zabierających mu wewnętrzny spokój wyłania się Ład - uporządkowana przestrzeń zamknięta w jego własnej świadomości. Osiąga On swoistą harmonię myśli, którymi chce dzielić się z innymi.

"Zamknięto mnie jak... " właśnie - jak? Na to pytanie widz musi odpowiedzieć sobie sam. Tak jak każdy człowiek w odmienny sposób określa swoją wolność, tak i zamknięcie, zniewolenie jest dla każdego z nas czymś innym. Dla jednych będzie to zamknięcie w ciasnym pomieszczeniu, dla drugich niemożność poruszania się o własnych siłach, jeszcze inni będą swoje zniewolenie postrzegać poprzez panujący ustrój polityczny w którym przyszło im żyć.

Słowa od reżysera, Marka Biernackiego

Krzysztof Stanio

Krzysztof Stanio, aktor dramatu ZASP (Związek Artystów Scen Polskich 2019 r.) oraz absolwent Instytutu Humanistyczno-Artystycznego Edukacja Muzyczna w Sanoku (2009 r.). Swój warsztat wokalny doskonalił pod okiem m.in. Pani prof. Elżbiety Wtorkowskiej, Pana Marka Wiatra, Geralda T. Smitha.

Wcielił się w postać Georga Trakla w sztuce Pawła Zapendowskiego pt. ";Noc Trakla", którego premiera odbyła się w Tearze Bagatela w Krakowie podczas Festiwalu Trakl-Tat(2017). Zagrał główną rolę w zaprezentowanym na Festiwalu Filmowym Slavangard filmie Pawła Woźniaka "4 Pokój". Film został nagrodzony w dwóch kategoriach: najlepszy film festiwalu, oraz najlepszy scenariusz (2017).

Wykonawca i autor sztuki "Zamknięto mnie jak.." poruszającej kondycję mężczyzny XXI wieku. W 2017 r. zadebiutował jako wokalista w swoim autorskim recitalu pt. "Pełnia" w krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Rok później wystąpił z artystami tej legendarnej sceny w Kabarecie Piwnicznym, wykonując utwór własnego autorstwa "7 tygrysów" Aktor odznaczający się szczególną wyrazistością oraz charyzmą sceniczną.

,