Ayn Rand - Hayatın Kaynağı Pdf Dünya bizleri kurtarma ve bize iyilik etme aşkıyla dolu insanlar tarafından hep kana bulandı.

Ayn Rand - Hayatın Kaynağı Pdf

Dünya bizleri kurtarma ve bize iyilik etme aşkıyla dolu insanlar tarafından hep kana bulandı. Tarihteki bütün savaşları yürekleri iyilikle dolup taşan, kendini bir dava uğruna feda ettiğini düşünen kurtarıcılar çıkardı.Hitler Almanları, Stalin işçileri, Mao köylüleri kurtarmak için dünyayı kana buladı. Milyonlarca insan kurtarıcıların şefkat dolu ellerinde can verdi. Onlar hep "biz" dediler, hiç ben deyip kendilerini düşünmediler. Ama bilim, zenginlik, hayatı kolaylaştıran, yaşanır kılan her türlü buluş, bilgi kendi çıkarları için çalışan, işini iyi yapan bencilerin eseriydi. Onlar hiçbir zaman biz olmadılar. Sadece işlerini iyi yapmaya çalıştılar ve bizlere rağmen başardılar.Elinizdeki kitap, dünyanın fedakarlık tüccarları tarafından yok edilmemesi için bir Akıl Kalkanıdır. Ben'in bir savunucusu ve kalabalıklara karşı duran yaratıcılara verilmiş bir ödüldür. Aklın ve mantığın yolunu izlemek isteyen herkese bu rehberi takdim etmekten onur duyuyorum.-Sinan Çetin-

Hayatın Kaynağı kitabı Mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yer almaktadır.

Ayn Rand - Hayatın Kaynağı Kitabını aşağıdaki linkten pdf olarak yükleyebilirsiniz.

http://www.pdfkitaplariindir.com/

Ayn Rand - Hayatın Kaynağı Kitabı İncelemesi

Sonunda 974 sayfa ve 6 punto, cep kitap formunda yazılmış ama cebe sığmayan "Ayn Rand'ın yazdığı Hayatın Kaynağı"nı bitirebildim.

Zaman zaman hep düşünmüşüzdür: “Acaba doğru bildiğimi mi yapsam, yoksa benden bekleneni mi?” Ben de dahil ezici çoğunluğumuz bizden bekleneni yapmıştır. Bu nedenle hem biz, hem de bizden beklentisi olanlar mutlu olmuştur veya mutlu olduğunu sanmışızdır. Ama tarihe baktığımızda topluma yön veren veya çağ atlamaya sebep olanlar bizim gibi düşünenler değil, bizim toplum dışı, garip ya da sıra dışı yani aykırı kişi olarak adlandırdıklarımızdır. Bu kitabı okuduğumda Howard Roark’a hem kızdım, hem imrendim, hem de kendimi suçladım. Ama şu bir gerçek ki, herkes Howard Roark olamaz. Hepimizin çevreden, eğitimden ve aileden gelen kalıplanmışlıklarımız var. Bunun dışına çıkmayı maalesef pek çoğumuz göze alamaz. Ya da kalıba uygun davranmanın verdiği ödüller ve rahatlık bizi bundan alıkoyar.

Hayatın Kaynaği Ayn Rand’ın 1943 yılında kaleme aldığı ve 1920-30’ların New York’unda gökdelenlerin yapılma aşamasında geçen olayları anlatan romanıdır. Fountainhead olan kitabın orijinal ismi Rand’in “ insanın egosu ilerleyişinin kaynağıdır” cümlesinden gelmektedir. Hayatın kaynağı Howard Roark adındaki idealist genç bir mimarın hayatını incelemektedir. Kendisi, bina dizaynında hüküm süren zevklere sırf çıkarı için boyun eğip, artistik ve kişisel görüşünde uzlaşmaya varmaktansa, karmaşıklık içerisinde çabalayıp kendi doğrusu için savaşmayı göze almıştır.

Kitabın kahramanı Howard Roark’un kendi doğrularını kabul ettirmedeki sıkıntıların benzerini Ayn Rand da kitabını yayınlatana kadar yaşamıştır. Kitap 12 yayımcı tarafından reddedilmiş ve sonunda genç editör Bobbs- Merrill Şirketinin baş ofise dayatması sonucu yayımlanabilmiştir. Genç editörün şu şekilde bir dayatmada bulunduğu bilinir : “Eğer bu size göre bir kitap değilse, ben de o zaman size göre bir editör değilim.” Tüm olumsuz eleştirilere rağman kitap 1000’lerce insan tarafından okunmuştur.

Bizde geçtiğimiz yıl popüler olan “Azra Kohen’in yazdığı Fi, Çi ve Pi adlı seri” ye de ilham vermiş, aynı temayı işleyen bir eser Hayatın Kaynağı…

Kitabın ana fikri aşağıdaki alıntıda gizlidir:

Kolektif beyin diye bir şey yoktur. Kolektif düşünce diye bir şey de yoktur. Bir grup insanın vardığı anlaşma, ya bir uzlaşma, ödün verme sürecidir, ya da birçok bireysel düşüncelerin bir ortalamasıdır. İkincil önem taşıyan bir şeydir. Birincil eylem.. yani mantık yürütme süreci... bir tek kişinin tek başına yapması gereken bir şeydir. Yemekleri bir sürü insana paylaştırabiliriz. Ama kolektif bir midede sindiremeyiz. Hiç kimse kendi ciğerlerini, başkasının yerine solumak için kullanamaz. Hiç kimse kendi beynini, başka birinin yerine düşünmek için de kullanamaz. Vücudun ve ruhun bütün işlevleri bireysel ve özeldir. Paylaşılamazlar ve devredilemezler."

Bir arkadaşımın israrla okumamı tavsiye etmesiyle alıp okuduğum Hayatın Kaynağı gerçekten okunmayı hak eden bir roman. Daha önce neden okumadığıma hayıflandım gerçekten. Bence bütün gençlere ve üniversitelilere okunması tavsiye edilmeli.

Ayn Rand - Hayatın Kaynağı Pdf indir

Ayn Rand - Hayatın Kaynağı Kitabı Okuyucu Yorumları

Yorum-1

Bu kitap benim için tam anlamıyla anlatılmaz yaşanır bir deneyim oldu. Hızımı alamayıp okuduktan bir süre sonra İngilizce versiyonu da okudum. Birey olmanın ne demek olduğunu ve önemini Ayn Rand'dan daha iyi ifade eden bir yazarla tanışma fırsatım olmadı bu zamana kadar. Toplum baskısı, insanların tercihlerini zorla yönlendirme hevesi ve insanların dilediklerini, içlerinden gelenleri yapmalarına engel olma amacındaki özgür düşünce düşmanlarının fiilleri çok net ve akıcı bir dille ifade edilmiştir bu kitapta. Bir solukta okunan bir kitaptır. En önemlisi hakkını vererek okuduğunuzda size kazandıracağı farkındalıktır. Bu kitap ülkemizde ne kadar çok eve girerse o kadar faydası olacak bir eserdir. Bu kitabın belki de dünya üzerinde en çok yardım edeceği ülke bizim ülkemizdir. Zira bizim toplumumuzda birey olmak zordur ve zavallı bir şekilde egoistlik olarak görülür. Kitaptaki ana karakterin yüksek basınç altında verdiği mücadele gerçekten okunmaya değer ve ilham vericidir...

Yorum-2

1942 yılında yazılmış olmasına rağmen özellikle son aylarda ( sanırım Sinan Çetin'in yazdığı önsözden sonra) piyasada yok satan kitap..bir arkadaşımın tavsiyesiyle okuduğum ve keşke iş hayatımın başlangıcında okusaydım diyerek hayıflandığım kitaptır aynı zamanda..kitapta idealist olmanın, doğrularından taviz vermeden birey olmanın önemini roman kahramanı Howard Roark'la birlikte okumuyor yaşıyorsunuz..sınıf arkadaşı olan iki kahramandan birinin düzenin adamı olarak başlangıçta başarılı ve parlak bir hayatı omasını, diğerinin doğrularından taviz vermediği, eğilip bükülmediği için binbir türlü haksızlık ve zorluklarla mücadele etmesini soluksuz takip ederken, doğrunun eninde sonunda kazandığını görerek kitabı mutlu bitiriyorsunuz..baskıcı toplumun şekillendirdiği bireylerden oluşan bizim gibi toplumlarda bu kitap mutlaka okunmalı, okutulmalı.. özellikle iş hayatına yeni atılacak olan kişilere şiddetle tavsiye olunur..

Yorum-3

1942 yılında yazılmış olmasına rağmen özellikle son aylarda ( sanırım Sinan Çetin'in yazdığı önsözden sonra) piyasada yok satan kitap..bir arkadaşımın tavsiyesiyle okuduğum ve keşke iş hayatımın başlangıcında okusaydım diyerek hayıflandığım kitaptır aynı zamanda..kitapta idealist olmanın, doğrularından taviz vermeden birey olmanın önemini roman kahramanı Howard Roark'la birlikte okumuyor yaşıyorsunuz..sınıf arkadaşı olan iki kahramandan birinin düzenin adamı olarak başlangıçta başarılı ve parlak bir hayatı omasını, diğerinin doğrularından taviz vermediği, eğilip bükülmediği için binbir türlü haksızlık ve zorluklarla mücadele etmesini soluksuz takip ederken, doğrunun eninde sonunda kazandığını görerek kitabı mutlu bitiriyorsunuz..baskıcı toplumun şekillendirdiği bireylerden oluşan bizim gibi toplumlarda bu kitap mutlaka okunmalı, okutulmalı.. özellikle iş hayatına yeni atılacak olan kişilere şiddetle tavsiye olunur..

Yorum-4

Ayn Rand'ın 1943 yılında kaleme aldığı "The Fountainhead" insan egosunu ve idealizm olgusunu inceleyen kült bir eser...

Bir mimar olarak mesleğinde oldukça başarılı olmasına rağmen, dönemin tarzını yansıtan eserler yaratmayı reddeden Howard Roark aynı nedenle son senesinde okuldan atılırken, Howard'ın özgünlüğüne her zaman gıpta etmiş okul arkadaşı Peter Keating oldukça ünlü bir mimarlık firması olan Francon & Heyer'da çalışmaya başlar. Howard ise farklı tasarımlarıyla bir dönem oldukça tutulmuş olan ancak özgünlüğünden vazgeçmediği için yok olmaya yüz tutmuş bir mimar olan Cameron'un yanında çalışmaya başlar. Tahmin edilebileceği üzere Peter'ın ünü ve zenginliği her geçen gün artarken, Howard ancak kendi tarzını kabullenebilecek birilerini bulmakta zorlandığı için maddi sıkıntılar içindedir. Bu sırada Howard ile Francon mimarlık firmasının sahibinin kızı Dominique birbirlerine aşık olurlar fakat bu durumu göz önünde yaşamaktan kaçınırlar.

Ünlü bir mimari eleştirmeni ve sosyalist Ellsworth Toohey ise Roark’un özgün yeteneğini ve başına buyruk tavrını çok önemli bir tehlike olarak görüp onu yok etmeye çabalamaktadır, bu amaçla bir müşterisini yapılacak dini bir tapınağın mimarı olarak Roark’u seçmeye ikna eder ve tapınak bittiğinde de tapınağın din ve insanlığa karşı bir küfür şeklinde algılanması gerekliliğini toplumda yayarak Roark’un dava edilmesine neden olur.. Roark’un duruşmasında Dominique dışında herkes tapınağı ortodoks ve yasal olmamakla suçlar. Karşı tarafın duruşmayı kazanmasıyla Roark tekrardan işini kaybetmiş olur. Roark’u arzu ettiği için kendisini cezalandırmak isteyen Dominique, Peter Keating ile evlenir.

Wynand gazetelerinin sahibi, idealizmini kaybetmiş Gail Wynand reddedemeyeceği bir teklifle Keating'den Dominique'ı resmen 'satın alır'. Dominique zaten Howard'la olamadığı için kendine acı çektirmenin tüm yollarını denemektedir.

Wynand, Cortland Halk Evi projesi için Howard'dan yardım ister, Howard ise projesine bitene kadar kesinlikle karışılmaması şartıyla kabul eder ancak söz verildiği şekilde olmaz, planlar değiştirilir. Roark kendi planına göre yapılmamış binayı havaya uçurur ve polise teslim olur. Wynand daima hayranlık duyduğu Roark'ı kurtarabilmek adına gazetesinde ilk kez halkın değil, kendi sesi olur; Roark’u savunan yazılar yayınlatır. Bunun sonucunda gazetenin satışları düşer, grev başlar.

Duruşma Roark’un kötü sonu gibi görünse de bencillik erdemi ve kendine karşı dürüst kalma ihtiyacından uzun bir şekilde bahsederek jürinin dikkatini toplamıştır. Sonuç itibariyle de jüri onu suçsuz bulur.

"Hayatın Kaynağı", bir çok karakteri tüm özellikleriyle çok ayrıntılı şekilde ortaya koyarken, günümüzde karşımıza çıkan tüm insan profillerini çeşitli gruplar altında toplamayı başarabilmiş bir roman. Şüphesiz en etkileyici karakter olan Howard Roark, yaşadığı dönemde hiç tutulmamasına rağmen mesleğinde asla kendi tarzı dışına çıkmayan bir mimar olarak; yalnızca kendi prensipleri ve değerleri için yaşayan, bunları kaybetmemek adına tüm zevk ve çıkar unsurlarından vazgeçebilecek idealist insan profilini oluşturuyor. Bu uğurda "Hayır" diyebilmenin önemini vurguluyor.

Gerçek bir baş yapıt, olağanüstü bir eser...

Yorum-5

Birey olmanın ne demek olduğunu ve önemini Ayn Rand' ın rehberliğinde öğreten. Güç elde etmek için her yolu ve her şeyi mübah görenlere karşı verilen olağan üstü bir mücadele ve sonu zaferle sonuçlanan bir hayat yolu. Bu kitap her eve girse ve okunsa keşke....

Yorum-6

975 sayfalık bu kitabı okumaya başlarken, kişisel gelişim bazlı bir içeriğe sahip olduğu yönünde bir öngörüm vardı. Ancak, sayfalar ilerledikçe yanıldığımı anladım. Kitap, fırsatçı, başkalarının sırtından var olmaya çalışan , özgünlüğe yaşam hakkı tanımayan düşüncenin temsilcileriyle; teslim olmayan, sadece üretmeyi düşünen , yaratıcı düşüncenin temsilcilerinin amansız mücadelesini anlatmaktadır. Yazarın anlatım becerisi, kitabı çok akıcı kılmış. Ayrıca, kitabın güçlü bir felsefi dayanağı var.

Yorum-7

okumaya başlamadan önce eb uygun zamanı bekledim çünkü bu kitabı anlamak istedim ve başladığım günden itibaren asla bitirmek istemediğim bir kitap oldu bittiğine üzüldüm yazarın diğer kitaplarına heryerden erişim sağlamamıyoruz çünkü tek kelime ile mükemmel bir hayat rehberi oldu bana kitap yurduna teşekkürler yazarın diğer kitaplarını da listede görmek istiyoruz. :)

Yorum-8

Sonrasında ne olacağını merak ederek elimden bırakamadığım, bir yandan da bitmesini hiç istemediğim bir kitap.Ayn Rand okumamıştım daha önce.Gerçekten çok başarılı bir eser.. Başkalarını bilmiyorum da, insanlığı çok sorguladım okurken..

Yorum-9

kitabın kalınlığı sizi korkutmasın çünkü tek bir sayfasında bile sıkılmadan okuduğum dopdolu bi kitaptı.Aslında sözcük seçmede zorlanıyorum, bikaç kelimeyle ifade edilebilecek bi kitap olduğunu da düşünmüyorum.Klasik bir romandan öte farklı karakterler ve gerçekten hayatı sorgulamanıza yönlendirecek, farklı bakış açılarıyla dolu bir kitap istiyorsanız şiddetle tavsiye ediyorum

Yorum-10

Bir insan hem bir şeyin bitmesini, sonunu hasretle bekler hem de bitmemesini ister mi?

Hayatın Kaynağı'nın bendeki etkisi bu oldu... Bitmesin istedim ve hatta bir o kadar da devamı da olmalıydı... Bir yandan da bu kadarı tamdı, bir kelime daha eklenemezdi... Ben hayatım boyunca bu kadar uzun bir eseri sanki tek ve bütün bir satırmış gibi okumamıştım... Bıraktığı tada bir daha hayran olduğum Ayn Rand'a ve beni onunla tanıştıran dostuma teşekkür ederim...

Hayatın Kaynağı Pdf indir

Ayn Rand - Hayatın Kaynağı Kitabından Alıntılar

Alıntı-1

Hile yapan, yalan söyleyen, ama görünüşte saygınmış gibi davranan adam. O aslında kendisinin namussuz olduğunu biliyor, ama başkaları onu namuslu sandığı için, çevreden bir saygı topluyor, oradan kendine elden düşme bir öz saygı çıkarıyor.

Alıntı-2

Değişim evrenin birinci ilkesidir. her şey değişir. Mevsimler de, yapraklar da, çiçekler de, kuşlar da, ahlak anlayışları da, insanlar da, binalar da. Diyalektik süreç bu...

Alıntı-3

Bizim irademiz, benimsenmeyenlerin, unutulanların, baskı altında kalanların iradesi, ortak bir inanç ve ortak bir amaçla bizi birbirimize sağlam bir kaya gibi kaynaştıracak

Alıntı-4

Şu an, her bir kişinin kendi benliğini koskoca bir akıntının içine katıp, yükselen o dalgaya bırakması anıdır. O kabaran dalga hepimizi, isteyeni istemeyeni de kapıp geleceğe doğru sürükleyecektir. (...) Biz de çağrıyı dinleyelim. Örgütlenelim kardeşlerim. Örgütlenelim. Örgütlenelim. Örgütlenelim.

Alıntı-5

"Yapraklar sarkık durumda, güneşte titreşiyorlardı. Yeşil değildiler. O yaprak selinin arasında ancak tek tük yeşil, birer damla gibi parıldıyordu. Bu yeşil yapraklar da öyle parlaktı ki, göz kamaştırıyorlardı. Geri kalanı renk değil, bir ışıktı. Ateşin metal üzerindeki maddesiydi. Kenarları olmayan canlı bir kıvılcım. Sanki koca ormanın üstüne, yavaş yavaş kaynayarak bu rengi oluşturan bir örtü serilmişti. Bu yeşil, birer küçük kabarcık halinde dipten yükseliyordu. İlkbaharın sıkıştırılmış özü. Ağaçlar patikanın üzerine doğru eğilerek birbiriyle buluşuyor, dalların kıpırdamasından ötürü yerdeki ışık benekleri hareket ediyordu. Bilinçli bir okşayış gibi. Genç adam içinden, keşke ölmesem, dedi."

Alıntı-6

"Serbest irade diye bir şey olamayacağına, çünkü insanların yaratıcı dürtülerinin de her şey gibi, içinde yaşadıkları çağın ekonomik yapısı tarafından saptandığına işaret ediyordu."

Alıntı-7

"Her insan kendi anlamını,biçimini ve amacını yaratır. Başkalarının neler yaptığı neden bu kadar önemli oluyor? Sırf kendinizin değil diye neden kutsal sayılıyor?Neden sizin dışınızdaki herkes haklı oluyor da bir tek siz olamıyorsunuz? Neden başkalarının sayısı gerçeğin yerini alabiliyor? Gerçek neden yalnızca aritmetik meselesi oluyor,onda da yalnızca toplama işlemi oluyor? Neden her şey eğilip bükülüp mantık dışına çıkarılarak başka şeylere uydurulmaya çalışılıyor? Bir nedeni olmalı. Bilmiyorum. Hiçbir zaman bilemedim.Anlamak isterdim."

Alıntı-8

Ne istedigini kendin bilmiyor musun?Nasıl dayanabiliyorsun bilmemeye?

Alıntı-9

Budalaların habire gülümsediğine hiç dikkat ettin mi?

İnsanın ilk kaş çatışı, Tanrı'nın elinin alnına ilk değişidir. Düşüncenin dokunuşu..

Alıntı-10

Bir insanın "Seni seviyorum" diyebilmesi için önce "Ben" demesini bilmesi gerekir.

Ayn Rand - Hayatın Kaynağı Pdf indir

Made with Adobe Slate

Make your words and images move.

Get Slate

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.