Jordánsko zahnat strach a trápení

Lidem, kteří kvůli válce v Sýrii museli opustit své domovy, pomáhá Diakonie od roku 2012 díky podpoře Ministerstva zahraničí a mnoha českých dárců. V uprchlickém táboře Zátarí na severu Jordánska jsme pořádali rekvalifikační kurzy šití, holičství a IT, podporovali podpůrné skupiny mladých žen, které zažily násilí, a volnočasové aktivity pro děti. Letos dál pracujeme s dětmi a jejich rodiči a nabízíme jim aktivity, které pomáhají vyrovnat se se zážitky z války i životem v táboře.

V táboře Zátarí žije víc lidí než ve Zlíně. Víc než polovina z nich jsou děti a mladiství, ale jen každé druhé dítě může chodit do školy.

Nejmladší děti se narodily už do syrské války a zatím vůbec nepoznaly, co to je žít v míru. Trpí nudou, nedostatkem podnětů a strachem.

Diakonie pro děti v Zátarí zajišťuje psychologickou pomoc, hry a skupinové aktivity, které jim pomáhají zmírnit trápení a rozvíjet se i v omezujících podmínkách tábora.

Posouzení a zvládání emocí, vztah k vrstevníkům, vztahy s dospělými, konflikt a mír, budoucnost - to jsou témata, kterým se bude věnovat 150 mladých lidí na setkáních s vrstevníky.

"Pokud bych se každý den litoval, nežil bych vůbec. Je důležité brát každý den tak, jak přijde, ale zároveň se nepřestat snažit," říká Mohanad. Před válkou učil a teď pomáhá alespoň jako dobrovolník. V táboře je už 3 roky, oženil se a narodily se mu dcery. I další obyvatelé tábora se zapojují do dobrovolné pomoci v našich projektech. Jak říká Mohanad, nejhorší na životě v táboře je nicnedělání.

Každé dítě by mělo v životě zažívat radost a bezpečí. O to se snažíme i v Zátarí. Děkujeme, že nám pomáháte.

více na www.diakoniespolu.cz

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.