MEF Kütüphane Bülten Sayı 17 Mayıs 2017

MEF Ailesinin Değerli Üyeleri,

Bahar döneminin sonuna yaklaştığımız bu günlerde MEF Kütüphane Bülteni’nin yeni sayısı ile sizlerle birlikte olmanın heyecanını yaşıyoruz.

MEF Kütüphane olarak yoğun geçen bir akademik yıl boyunca pek çok yeni uygulamayı hayata geçirirken özellikle elektronik kaynaklarımızı da kayda değer ölçüde arttırmış bulunuyoruz. Tamamlamakta olduğumuz akademik yılın son ve en önemli uygulamasını Mayıs ayı içinde hayata geçirdik. “All in MEF” olarak adlandırdığımız bu uygulama ile artık kullanıcılar MEF Kütüphane’de bulunan tüm basılı ve elektronik kaynaklara tek bir arama kutusu ile erişme olanağına kavuştular. “All in MEF” uygulaması ile ilgili detaylı bilgiler Bülten’in ilerleyen bölümlerinde ​yer alıyor.

​MEF Kütüphane Bülteni’nin 17. sayısında ilginizi çekeceğine inandığımız pek çok başlığa ​yer​ verdik​ . Bu sayının konuk yazarları Necati TOSUNER ve Bertrand RUSSEL hakkında kısa bilgileri ve Kütüphane koleksiyonlarında bulunan yayınlarının bilgilerini Bültenin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz. Bizden haberler, okuma önerilerimiz, etkinlik önerilerimiz ​ve diğer başlıkların da ilginizi çekeceğine inanıyorum.

​Final sınavları süresince, Kütüphane çalışma saatlerinin uzatıldığını hatırlatırken tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Saygılarımla,

​Ertuğrul Çimen

Kütüphane Direktörü​

AYIN YAZARLARI

BERTRAND RUSELL (18 Mayıs 1872)

Hayatının çeşitli dönemlerinde kendisini liberal, sosyalist ve barışsever olarak tanıtmış ayrıca hiçbirine derinden bağlı olmadığını itiraf etmiştir. Monmouthshire'de İngiltere'nin önde gelen aristokrat ailelerinden birinin ferdi olarak dünyaya gelmiştir.

Gottlob Frege ve Ludwig Wittgenstein ile birlikte analitlik felsefenin kurucusu kabul edilir. A. N. Whitehead ile birlikte Principia Mathematica adlı kitabı yayınlamıştır. Felsefi denemesi ''On Denoting''(İfade Üzerine) adlı eseri felsefinin paradigması olarak kabul görür. Aynı zamanda geniş bir çevrece 20. Yüzyılın önde gelen mantıkçılarından biri olarak kabul görür. Çalışmaları mantık, matematik, dilbilim, bilgisayar teknolojisi ve filozofiyi, özelliklede dil felsefesi, epistemoloji ve metafiziği önemli ölçüde etkilemiştir...

Kaynak: http://www.sozkimin.com/a/910-bertrand-russell-kimdir-sozleri-ve-hayati.html#ixzz4gkvDx3xi

NECATİ TOSUNER (1944)

1944’te Ankara’da doğan Necati Tosuner, iki yıl Almanya’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönerek Derinlik Yayınları’nı kurdu ve yönetti. 1983’ten sonra reklam şirketlerinde metin yazarı olarak çalıştı. “İki Gün” adlı öyküsüyle 1971 TRT Öykü Başarı Ödülü’nü, “Armağan” adlı öyküsüyle 1997 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, Güneş Giderken adlı eseriyle 1999 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı, Elde Kitap adlı eseriyle 2006 Ömer Asım Aksoy Deneme Ödülü’nü, Kasırga’nın Gözü adlı romanıyla 2008 Attilâ İlhan Ödülü’nü, son olarak Susmak Nasıl da Yoruyor İnsanı adlı kitabıyla 2014 Ebubekir Hazım Tepeyran Roman Ödülü’nü kazandı. Çocuklar için iki kitap halinde yazdığı “Keleş Osman’ın Maceraları” (1977) Günışığı Kitaplığı’nın “Köprü Kitaplar” dizisinde Keleş Osman adıyla tek kitapta toplandı. 2011 Türkân Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri Sanat Dalı Jüri Özel Ödülü’ne değer görülen Arda’nın Derdi Ne? ve Dur Bakalım Petek adlı çocuk romanlarının ardından, ilk kez 1977’de okurla buluşan çocuk öyküleri Dayım Balon Olmuş… Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı. Çocuklar için son olarak Kitabın Adı (2015) romanını kaleme alan Tosuner, her yaş için yazmayı sürdürüyor. İstanbul’da yaşayan yazar, şiirsel bir yalınlık içindeki kusursuz Türkçe kullanımıyla kısa öykü türünün ustalarından sayılmaktadır.

Kaynak: http://gunisigikitapligi.com/kisiler/necati-tosuner/

ALL IN MEF İLE TÜM KAYNAKLAR ELİNİZİN ALTINDA
MEF Kütüphane'17

Summon keşif aracı, MEF kütüphane koleksiyonlarında yer alan basılı ve elektronik kaynakların ( veri tabanlarını ) tamamını tek bir ara yüzden tarayabilen akademik içerikli tarama motorudur.

DENEME VERİTABANLARI
BU AY NE OKUMALI?
Will Kymlicka / Hakan Bıçakçı

Hürriyet Gazetesinde 16 Nisan 2017 Pazar günü Sayın Nuran Çakmakçı tarafından kaleme alınan MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi üzerine hazırladığı haberi ve Milliyet Gazetesinde 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü Sayın Aysel Bozan ve Sayın Ozan Kabüker'in hazırladığı, MEF Üniversitesi Kütüphane Direktörü Sayın Ertuğrul Çimen'in görüşlerinin de yer aldığı ücret karşılığı tezlerin yazdırılması konusundaki haberi MEF Kütüphane Veritabanı PressReader üzerinden okuyabilirsiniz.

Keyifli Okumalar...

Direktörümüz Ertuğrul Çimen'in görüşlerinin de yer aldığı ücret karşılığı tezlerin yazdırılması konusundaki habere aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

MEF KÜTÜPHANE ANKARA YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ'NDE

MEF Kütüphane Teknik Hizmetler Birim Sorumlusu Bahar Biçen Aras Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü'nde bölüm öğrencileri ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Kütüphanesi'nden meslektaşlarımıza MEF Kütüphane RDA uygulamaları ve proje kütüphaneciliği konularında seminer verdi.

Ankara'17
MEF KÜTÜPHANE ETKİNLİK ÖNERİLERİ
İSTİLA!

Genç kuşağın en önemli yazarlarından kabul edilen, Tunuslu bir baba ile İsveçli bir annenin oğlu olan Jonas Hassen Khemiri’nin ‘İstila!’sı günümüz insanlarının birbirlerine olan ön yargılarını gündeme getiriyor. Üstelik bunu tek bir kelime ile yapıyor, ‘Abulkasem’. Bu kelimeyi kullanarak yarattığı zihin fırtınası; din, dil, ırk üzerinden modern çağın insana bakışına dair tüm saçmalıkları ortaya döküyor. Oldukça politik ve sert bir konuyu; Doğulu olana karşı ön yargıyı, yabancı düşmanlığını, mülteciliği ve iletişimsizliği farklı bir açıdan ironik bir bakışla ele alıyor.

ALTIN KEŞİF DAHİLER

Milletlerin en büyük güç kaynaklarından birisi de yetişmiş nitelikli insan gücüdür. Ülkelerin kalkınmasında fen, edebiyat, sanat, ekonomi, ticaret, politika vb. alanlarda önderlik edecek liderler, üstün zekalı ve yetenekli çocuklar arasından çıkmaktadır. Üstün zekalı çocukların tespit edilerek mevcut kapasitelerini en üst seviyede kullanmalarına imkan sağlamak, insanlığın geleceği açısından hayati öneme sahiptir. Üstün zekalı/yetenekli çocukların erken tespiti ve eğitimlerine erken başlanması büyük önem taşımaktadır.

Bu yıl 5.’si düzenlenecek olan, “Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü” programı TÜZDER tarafından, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bilimsel desteğinde, THY, Boğazhisar Eğitim Kurumları ve Hisar İntercontinental Hospital’ın sponsorluğunda düzenleniyor. 13 Mayıs 2016, Cumartesi günü, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsünde düzenlenecek.

45. İstanbul Müzik Festivali

Tam 45 yıldır İstanbullu sanatseverleri klasik müziğin en iyi ve en yeni örnekleriyle buluşturan, 3.000’e yakın gösteride 3,5 milyon seyirciyi ağırlayan festival, bu yıl “sıradışı” bir programla 29 Mayıs - 21 Haziran tarihleri arasında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Festivalde multimedya öğelerinden yararlanan yapımlar, disiplinlerarası çalışmalar, farklı dönemler ve müzik türleri arasında etkileşim kuran performanslar, festivalin ortak siparişçileri arasında yer aldığı, dünyaca ünlü besteci Philip Glass’ın 11. Senfoni’si, St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi, Viyana Oda Orkestrası, Londra Oda Orkestrası, Ebene Yaylı Çalgılar Dörtlüsü gibi seçkin topluluklar, Hüseyin Sermet, Fazıl Say, Alina Pogostkina ve Mathias Goerne gibi önemli solistler yer alıyor.

Credits:

Bülten içerisinde kullanılan etkinlik önerileri görsel ve metinleri TimeOut İstanbul, Biletix.com, Etkinlik.com'dan alınmıştır.

Report Abuse

If you feel that this video content violates the Adobe Terms of Use, you may report this content by filling out this quick form.

To report a Copyright Violation, please follow Section 17 in the Terms of Use.